Statens historiska museer återlämnar föremål från offerplatsen Unna Sájvva

Statens historiska museer har beslutat att överlåta offergåvor från den samiska offerplatsen Unna Sájvva till Ájttemuseet i Jokkmokk. Beslutet togs efter önskemål från ett 40-tal samer från byar intill offerplatsen.

En stor mängd föremål, djurben och horn fördes bort från den samiska offerplatsen Unna Sájvva till Historiska museets samlingar i Stockholm 1915. Något samtycke från den samiska befolkningen inhämtades inte. Ett 40-tal samer med anor i området har begärt att föremålen ska återlämnas och att förvaltningens ska överlåtas till Ájttemuseet.

”Det var våra anfäder och anmödrar som offrade här en gång i tiden. Nu är det dags för staten att rätta till de fel som begicks då”, säger Hannah Edenbrink Andersson från Lillsavis Byaförening till Sameradion.

Den 18 juni fattade Statens historiska museer beslut om att respektera samernas begäran. Myndigheten grundar beslutet i FN:s urfolksdeklaration artikel 11 och 12 som behandlar urfolkens rätt till återlämnande av kulturföremål som tagits mot deras vilja samt rätten till ceremoniella föremål. De har också tagit fasta på det breda stödet för ett återlämnande från olika samiska organisationer samt från Sametinget.

”Samiska samlingar på museer har ibland samlats in på sätt som inte är förenliga med museernas värdegrund och etik idag. Att återlämna samiska kulturföremål är ett erkännande av urfolks rättigheter, och vi ser återlämnandet av materialet från Unna Sájvva som ett viktigt och positivt steg. Vi ser fram emot att i samverkan arbeta vidare med den fortsatta processen”, säger Annica Ewing, avdelningschef Samlingar och forskning, Statens historiska museer.

Fynden från Unna Sájvva omfattar ungefär 600 föremål och drygt 150 kilo ben och horn. Forskning visar att offerplatsen har använts åtminstone från 500-talet fram till 1600-talet.

”Från Sametingets sida är vi väldigt nöjda med Historiska museets beslut. Samisk kultur har under lång tid plundrats, stulits och spridits ut över världen. Det är bra att våra svenska museer nu börjar ta ansvar för att dessa föremål behöver återvända till Sápmi. Vi hoppas såklart att fler museer nu följer efter i Historiska museets fotspår”, säger Nils Johan Labba, vice ordförande i Sametinget och politiskt ansvarig för repatrieringsfrågor.

”Det är ett efterlängtat och glädjande beslut. Att få en samisk förvaltning av offergåvorna från Unna Sájvva är ett sätt att få tillbaka en del av vårt ursprung och vår skogssamiska historia. Vi känner en stark samhörighet med offerplatsen och de heliga föremålen”, säger Kerstin Andersson, initiativtagare till kravet på ett återbördande.

Nu inleds den process som leder fram till ett fysiskt återlämnande, ett arbete som genomförs i samarbete mellan Historiska museet, Ájtte och de samer som har begärt att föremålen ska återlämnas.

”Vi välkomnar med stor glädje beskedet om att offergåvorna från Unna Sájvva återlämnas genom överföringen av föremålen till Ájtte museum. Att stödja lokalsamhällets önskan att få hem materialet har varit en viktig utgångspunkt för vårt arbete. Det lokala engagemanget och den djupa kunskapen om platsen, föremålen och deras sammanhang har varit avgörande”, säger Elisabeth Pirak Kuoljok, chef på Ájtte.

”Ájtte behöver få status som ett svenskt centralmuseum med ett utökat ansvar för samiskt kulturarv, med resurser och finansieringsmodell som stämmer överens med det uppdraget. Vi behöver också en utbyggd museistruktur i Sápmi med fler lokala aktörer som kan ta emot och tillgängliggöra samlingar och föremål som återlämnas”, säger Nils Johan Labba

Amnesty Sápmi arbetar för att sprida kunskap om samers rätt till ceremoniella föremål, som offergåvor, sejtar och ceremonitrummor, i enlighet med FN:s urfolksdeklaration.

”Vilket glädjebesked till de som har arbetat för att offergåvorna från Unna Sájvva ska återbördas. Stort, stort grattis”, säger Eva Forsgren, ordförande för Amnesty Sápmi. Hon ser fram emot att få se offergåvorna när de kommer till Jokkmokk.

Lyssna gärna på Utblick Sápmi 2026-06-21: Röster höjs för att föremålen ska tillbaka
I programmet medverkar Ájttes museichef Elisabeth Pirak Kuoljok, arkivchef Göran Sjöberg och vi får en rundtur av Elina Kuhmunen. Från Historiska museet i Stockholm hör vi antikvarierna Markus Fjällström och Sven Kalmring samt chefen för de arkeologiska samlingarna, Elisabet Regner. Från Lillsaivis byaförening möter vi Kerstin Andersson och Hanna Edenbrink Andersson. Vi hör också Sametingets repatrieringshandläggare Adriana Aurelius, verksamhetscheferna på Gaaltije och Aejlies, Jerker Bexelius respektive Oskar Östergren Njajta, samt sametingspolitikerna Lars Jonas Johansson och Nils-Johan Labba.

Rulla till toppen